Платформа “Пульс” для відгуків бізнесу про держоргани
Українські підприємці зможуть оцінити якість держпослуг на аналітичній платформі “Пульс”. Їхні відповіді аналізуватиме штучний інтелект.
Можливості сервісу презентували під час розширеного засідання Національної платформи “Діалог влади та бізнесу”.
Кожен підприємець може поставити оцінку якості державних послуг на платформі pulse.gov.ua, а також звернутися по допомогу у вирішенні проблеми чи надати свою пропозицію.
“Можна залишати звернення, переглядати зручні дашборди з аналітикою на головній сторінці та відслідковувати статус заявки у кабінеті підприємця на платформі “Пульс”. Також передбачена зручна верифікація через Bank ID або Дія Підпис”, – розповів заступник міністра економіки з питань цифрового розвитку Олександр Циборт.
Під час презентації наголошувалося, що підприємці зможуть не лише оцінити умови ведення свого бізнесу в Україні, поставивши оцінку від 1 до 10, а також написати, чому вони поставили таку оцінку і поділитися своїми проблемами. Ці відповіді аналізуватиме штучний інтелект та відображатиме їх на дашбордах.
Також вже кілька місяців триває розробка інструменту “бізнес-петиція” на платформі “Пульс”. Це дасть можливість впливати на умови ведення бізнесу на національному рівні. Якщо петиція набере 500 і більше голосів, то її розгляне профільне міністерство.
Бізнесу частково компенсують придбання української техніки
Мінекономіки затвердило виплату 17,4 млн грн за програмою компенсації 15% вартості української техніки. Гроші отримають підприємці, які придбали автобуси, причепи, ліфти та енергетичне обладнання від шести українських виробників.
Наразі опрацьовано заявки, подані у грудні 2024 та лютому 2025 року. У січні техніку з переліку Мінекономіки, не купували, тому компенсацію не нараховували.
Підприємці з різних областей отримають компенсацію за таку техніку:
- Пасажирські ліфти — ТОВ “Завод Євроформат” (м. Київ)
- Автобуси АТАМАН А092Н6 та Еталон A12221 — ПрАТ “ІСУЗУ-АТАМАН Україна”, ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ “Еталон Авто”
- Напівпричепи-цистерни для перевезення нафтопродуктів — ТОВ “Еверласт” (м. Одеса)
- Тракторні причепи — ТОВ “Техноторг” (м. Миколаїв)
- Інша причіпна техніка — ПП “Транс-Авто-Д” (Хмельницька обл.).
Кошти будуть перераховані через банки-партнери: “Ощадбанк”, АКБ “Львів”, АБ “Південний”, “Таскомбанк”, “Укрексімбанк”.
Програма часткової компенсації 15% вартості (без ПДВ) діє з вересня 2024 року у межах політики “Зроблено в Україні”. Вона поширюється на обладнання, вироблене в Україні зі ступенем локалізації не менше 40%, що входить до затвердженого переліку Мінекономіки. Станом на березень 2025 року, до цього переліку включено понад 250 позицій від 24 українських виробників.
Як отримати компенсацію? Придбати техніку з переліку через уповноважений банк; подати заяву з копією платіжного документа та актом приймання-передання; після схвалення — отримати 15% вартості на свій рахунок.
Відкрито відбір компаній на бізнес-ярмарок URC 2025 у Римі
Уряд оголосив відкритий конкурс для приватних українських компаній, які бажають представити свої інвестиційні проєкти на міжнародному рівні. Відібрані компанії отримають можливість взяти участь у Бізнес-ярмарку (Business Fair) що відбудеться в межах Конференції з відновлення України (URC) 10-11 липня 2025 року в Римі, Італія.
Загалом на заході буде представлено 120 стендів (30 міжнародних компаній, 30 італійських компаній, 30 українських компаній та 30 стендів від представників регіонів України).
Для участі в конкурсному відборі компанії мають відповідати низці критеріїв. Зокрема, це мають бути:
- Зареєстровані в Україні підприємства приватної форми власності з українськими бенефіціарами, які успішно працюють не менше 3 років.
- Працюють в одному з таких секторів:
- Енергетика / Відновлювальна енергетика
- Інфраструктура / Транспорт / Логістика
- Оборонний сектор / Стратегічна промисловість
- Виробництво / Переробка / Агропромисловість
- Критичні матеріали / Галузь видобутку корисних копалин
- Інновації / високі технології / цифрові технології
Відібрані компанії зможуть направити двох представників на Бізнес-ярмарок, витрати на проїзд і проживання вони покривають самостійно. Участь у Бізнес-ярмарку не гарантує участі на основній платформі Конференції з відновлення.
Важливою умовою для презентації інвестиційних проєктів під час Бізнес-ярмарку є також подання даних щодо інвестиційних проєктів на Інвестиційний портал: https://bit.ly/4hfXrEw.
Заявки приймаються до 20 квітня 2025 року включно через спеціальну форму
“Власна Справа”: видано 400 млн грн грантів від початку року
444 українці стали переможцями четвертої у 2025 році хвилі програми «Власна Cправа». Вони отримають гранти на старт або розширення бізнесу на 106 млн грн.
Загалом з початку року за підсумками чотирьох хвиль гранти отримають 1626 підприємців на 400 млн грн. Від старту програми її переможцями стали понад 24 000 українців, які отримають гранти на 5,8 млрд грн. Про це повідомила Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
З початку цього року маємо вже понад 1600 переможців програми «Власна Справа», які отримають від держави на започаткування або розвиток свого бізнесу 400 млн грн. Кожен третій з них взяв грант на відкриття бізнесу, інші планують за грантові кошти масштабувати свою діяльність, збільшити обсяги виробництва, розвивати нові напрямки, завойовувати нові ринки. Загалом від початку дії програми гранти отримали понад 24000 українців, в розвиток їхнього бізнесу інвестовано майже 6 млрд грн.
Серед отримувачів мікрогрантів четвертої хвилі 57% жінок, 35% чоловіків, 8% юридичних осіб. Понад 70% з них мають вищу освіту. Найбільше грантоотримувачів із Львівської (57), Івано-Франківської (43), Харківської (39), Київської (38) та Рівненської (31) областей. Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу.
Найпопулярнішими сферами, в яких працюватимуть грантери четвертої хвилі, є:
- оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів — 150 людей;
- тимчасове розміщування й організація харчування – 64 людини;
- надання інших видів послуг – 48 людей;
- переробна промисловість — 47 людей.
Легальний бізнес хоче ефективнішої боротьби з тіньовим
За підсумками форуму Європейської Бізнес Асоціації «Детінізація та чесна конкуренція», експерти Асоціації звернулися до влади з пропозицією посилити співпрацю у боротьбі з нелегальною онлайн-торгівлею підакцизними товарами.
Підприємці, що працюють легально, стурбовані зростанням тіньового ринку, який створює недобросовісну конкуренцію та позбавляє бюджет значних надходжень.
Зазначається, що численні онлайн-продавці працюють без реєстрації, не сплачують податки, не видають фіскальні чеки та часто реалізують контрафактний або неякісний товар. Це ставить законослухняний бізнес, особливо МСБ, у вкрай невигідне становище, адже вони несуть повне податкове навантаження та відповідальність перед споживачами. Тіньова торгівля призводить до втрати ринкової частки та цінового тиску на легальних гравців.
Представники бізнесу з ЄБА закликають податкові, митні та правоохоронні органи посилити контроль за онлайн-торгівлею, впровадити дієві механізми виявлення порушників та вдосконалити законодавчу базу. Вони наголошують на необхідності створення рівних умов для всіх учасників ринку та захисту прав як споживачів, так і чесних підприємців.
Нові можливості для роботодавців і самозайнятих у “Робота без бар’єрів”
Починаючи з 18 березня фізичні особи – підприємці та самозайняті особи з інвалідністю, які звільнились з військової служби, можуть отримати від держави компенсацію за облаштування своїх робочих місць.
«Ми розширили доступ до програми й тепер отримати компенсацію за обладнання свого робочого місця спеціальними меблями, пристроями, придбання допоміжного устаткування, наприклад, підйомника чи пандуса, зможуть ветерани з інвалідністю, які є самозайнятими або ФОПами, чи люди, які планують відкрити свій бізнес», — зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки Юлія Свириденко.
Окрім того, відтепер роботодавці зможуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для ветерана з інвалідністю, який повернувся на роботу. Раніше компенсації надавали тільки при новому працевлаштуванні. Якщо ветеран з пораненням повертався на своє робоче місце, роботодавцеві їх не виплачували, адже це не вважалося новим працевлаштуванням.
За умовами програми сума компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю становить:
- до 120 тис. грн — за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю I групи;
- до 80 тис. грн — для людей з інвалідністю II групи.
Подати заяву на отримання компенсації за облаштування робочого місця можна онлайн на порталі Дія або офлайн, звернувшись до центру зайнятості за місцем провадження господарської діяльності.
Щоб подати заяву онлайн роботодавцю, фізичній особі-підприємцю (ФОП) та самозайнятій особі слід авторизуватися на порталі Дія за допомогою КЕП та подати там заявку з супровідними документами.
Розгляд заяви триває до 10 робочих днів. У разі позитивного рішення, протягом 5 днів кошти надійдуть на рахунок заявника.
Переробники подали грантові заявки на 1,1 мільярда гривень
Протягом першого місяця дії програми у 2025 році українські підприємці подали 201 заявку на отримання грантів для переробних підприємств на загальну суму понад 1,07 млрд грн. За аналогічний період минулого року було подано 144 заявки на 701 млн грн.
Програма є частиною політики розвитку виробників «Зроблено в Україні» та передбачає можливість отримання, на умовах співфінансування, коштів для модернізації та розширення виробничих потужностей переробних підприємств.
Серед заявників – виробники харчової продукції, меблів, металевих виробів, бетону, підприємства деревообробної галузі та агропереробники. Значну частку заявок подали виробники літальних апаратів.
Порівняно з минулим роком кількість заявок зросла майже на 40%, а запитувана сума фінансування – на 52,6%. Зростання активності бізнесу в цій грантовій програмі свідчить про те, що українські підприємці, попри всі складнощі, націлені на розвиток і шукають для цього можливості. Лідерами зі кількістю заявок в цьому місяці є проєкти у сфері виробництва літальних апаратів. Це підтримує Сили оборони та створює основу для подальших технологічних інновацій.
Нагадуємо, що подача заявок триває постійно, хвилями по два тижні. Документи можна подати через портал Дія. Очікуваний термін отримання грантових коштів – 1–1,5 місяця після завершення хвилі, в яку була подана заявка.