7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #49 – BJET
Назад

7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #49

Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за три хвилини

Цьогоріч закрилось на 44% більше ФОП, ніж за такий період у 2024-му

В Україні у січні-квітні 2025 року відкрилося 81 928 фізосіб-підприємців, що на 9% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Водночас припинили свою діяльність 119 895 підприємців – на 44% більше, ніж торік.

Про це повідомляє платформа Опендатабот.

Загалом цьогоріч закрилось на 37 967 ФОПів більше, ніж відкрилось. Минулого року ситуація була іншою: за той самий період навпаки відкрилось на 7 166 ФОПів більше, ніж закрилось.

Чверть всіх нових бізнесів займається роздрібною торгівлею: 20 763 підприємці. Ще 7 129 ФОПів обрали ІТ та консалтинг у програмуванні. Замикає трійку оптова торгівля – 6 216 нових підприємців.

Цьогоріч жінки ініціюють бізнес активніше за чоловіків: 61% нових ФОПів були зареєстровані саме жінками. Частка чоловіків становила лише 39%.

За словами голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, сплеск закриттів ФОПів на початку року повʼязаний із закриттям непрацюючих бізнесів, яким з 1 січня відновили обовʼязок сплати ЄСВ.

Водночас за даними нардепа, починаючи з березня 2025 року, кількість відкритих ФОПів більша за ті, що закрились  (18 477). Так само й у квітні: 21 517 нових — більше, ніж закритих, на 3 899 підприємців.

У перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів ФОПів за цей рік: 7 014.

Роботодавці – про затребувані професії та “нереалістичні” зарплатні бажання

До рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили, в основному, робітничі професії.

Про це свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України.

Рейтинг найбільш затребуваних професій:

  • тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва,
  • слюсар-ремонтник,
  • електрогазозварник,
  • електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування,
  • сестра медична (брат медичний),
  • слюсар з ремонту рухомого складу,
  • водій автотранспортних засобів,
  • швачка.

Автори дослідження наголошують, що цей перелік стане дорожньою картою роботи Держслужби зайнятості щодо напрямків навчання безробітних та учасників бойових дій.

В повідомленні також йдеться, що близько 35% роботодавців планують підвищення рівня оплати праці у 2025 році, однак значна частина претендентів має нереалістичні фінансові очікування, що створює розрив між попитом і пропозицією на ринку праці.

Середня зарплата в Україні серед пропозицій роботи у квітні сягнула 24,5 тис. грн, що більше березневого показника на 500 грн та показника лютого на 1000 грн.

В Україні у квітні в 56% вакансій роботодавці очікували від шукачів досвід роботи. Відповідно, 44% пропозицій підходять і для новачків.

Інфляція вперше за два роки перевищила 15%

Темпи інфляції в Україні у річному вираженні знову прискорилися, свідчать дані Державної служби статистики. Річна інфляція у квітні становила 15,1% після 14,6% у березні.

Порівняно з березнем 2025 року інфляція у квітні сповільнилася – до 0,7% після 1,5% у попередньому місяці.

Також зросли ціни на м’ясо птиці, цукор, яловичину, рибу, хліб, сало, макаронні вироби, овочі, безалкогольні напої (зростання від 0,8% до 3,6%). Подешевшали у квітні яйця, рис і масло (зниження від 0,2% до 2,5%).

НБУ у квітневому інфляційному звіті пояснив, що висхідна динаміка інфляції зараз зумовлена залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв, підвищенням цін на підакцизну продукцію, а також впливом фундаментальних чинників, зокрема з боку збільшення витрат підприємств на енергоресурси й оплату праці та стійкого споживчого попиту. Водночас помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, свідчить про ознаки послаблення цінового тиску.

Українців з офіційним доходом понад 1 млн побільшало на 60%

Державна податкова служба України зафіксувала значне збільшення кількості офіційних мільйонерів – їх понад 17 000, що на 6600 більше, ніж торік.

За даними ДПС, ці заможні українці задекларували за 2024 рік сукупний дохід у розмірі 253,6 млрд гривень та сплатять до бюджету 8,7 млрд гривень податків.

Один із киян встановив національний рекорд, задекларувавши податкові зобов’язання у розмірі 4,6 млрд гривень.

Загалом протягом деклараційної кампанії було подано 170 000 декларацій, загальний дохід становив 326 млрд грн. Найбільші суми задекларували у Києві – 156 млрд грн, Дніпропетровській області – майже 30 млрд грн та у Львівській області – 18,2 млрд грн.

Пошкоджено нежитлову нерухомість? Внесіть дані у Реєстр збитків

У міжнародному Реєстрі збитків відтепер можна заявити про пошкодження нежитлової нерухомості внаслідок воєнних дій.

Про це повідомляє пресслужба застосунку “Дія”.

“рф має відповісти за скоєні руйнування. Тепер у Реєстрі збитків з’явилася окрема категорія для нежитлової нерухомості — задокументуйте збитки від пошкоджених гаража, прибудинкових приміщень чи складу та зробіть перший крок до отримання майбутніх компенсацій”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що заяву А3.2 “Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна” потрібно подати на порталі “Дія”.

“Навіть якщо нерухомість у зоні бойових дій або документи не повні — ваша заява важлива”, – наголосили в “Дії”.

У березні уряд розширив перелік категорій, за якими українці можуть подавати заяви до Міжнародного реєстру збитків. Загалом наразі українці подали через “Дію” до міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Росії, понад 20 тисяч заявок.

У 2025 році в Україні відкриються 14 нових ТРЦ

Попри війну, в Україні йде будівництво 56 торгово-розважальних центрів (ТРЦ) на майже мільйон квадратних метрів торгових площ. Їх зведення було розпочато ще до початку повномасштабної війни. У 2025 році планується ввести в експлуатацію 14 ТРЦ на 260 тисяч кв. м, у 2026-му – 280-290 тисяч кв. м.

Про це в інтерв’ю LIGA.net повідомив голова Української ради торгових центрів та операційний директор девелоперської компанії Budhouse Group Максим Гаврюшин.

За його словами, в регіонах найбільша активність спостерігається в західній і центральній Україні. Київ також демонструє активність: у 2024 році було введено в експлуатацію лише обмежену кількість об’єктів, тому основний обсяг запланований на цей і наступний рік.

Утім, ситуація з рентабельністю, кількістю вільних площ і попитом на ТРЦ нерівномірна. Сильно варіюються й орендні ставки. Детальніше про це – читайте в матеріалі.

У Дії зʼявився новий сервіс для бізнесу

Із 1 червня зʼявиться новий сервіс для бізнесу в Дії — мультишеринг документів. Про це Дія повідомила у своєму Telegram-каналі.

“Клік-клік — і отримали весь пакет потрібних документів від клієнта. Без ксерокопій, файлів та помилок у паперах. Саме так з 1 червня працюватиме новий сервіс для бізнесу — мультишеринг документів у Дії, — пишуть в Дії. — Усі цифрові копії необхідних документів надходять одразу, без зайвих запитів. А клієнтам не потрібно нічого сканувати чи надсилати по одному — усе передається через Дію в кілька кліків. Це швидко, зручно й без ризику помилок чи підробок”.

Як це працює:

  • клієнт натискає кнопку або сканує QR-код смартфоном з Дією;
  • обирає документи, які хоче надіслати;
  • засвідчує запит Дія.Підписом.

Мультишеринг працює навіть тоді, коли в клієнта немає всіх документів — надійдуть доступні, а система покаже, чого бракує.

Щоб підʼєднати послугу потрібно оновити інтеграцію з Дією. Послуга платна для бізнесу, але повністю безоплатна для клієнтів, які надсилають документи.

Проєкт реалізовано Міністерством цифрової трансформації України за підтримки Національного банку України.