7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #20 – BJET
Sale Banner Mobile Sale Banner
тест-драйв

    
   
   
   

    Назад

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #20

    Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за три хвилини

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #20

    ПІДРИВ КАХОВСЬКОЇ ГЕС – МІНУС 1,5 МЛН. ГА АГРАРНИХ ЗЕМЕЛЬ

    За оцінками міністра аграрної політики та продовольства Миколи Сольського, аграрії не зможуть повноцінно використовувати 1-1,5 млн. га сільськогосподарських земель внаслідок підриву Каховської ГЕС. «Щоб відновити зрошування, треба 3-5-7 років. І це повинно стати пріоритетом. Бо це питання не тільки агробізнесу, екології, а й соціальне. Фермери утримують соціальне життя в навколишніх селах, сплачують податки, платять орендодавцям, а це здебільшого літні люди, за паї», – сказав Сольський. Загалом, за попередніми оцінками цьогорічні збитки економіки України внаслідок теракту окупантів становиттимуть десятки мільярдів гривень без урахування втрати самої ГЕС – мова про втрати продукції землеробства, рибгоспів, металургійних підприємств тощо.  

    ПАДІННЯ ЗАРПЛАТ В УКРАЇНІ ПРИЗУПИНИЛОСЯ, – НАЦБАНК

      В Україні пожвавлюється попит на робочу силу, а падіння зарплат у приватному секторі практично зупинилося. Про це йдеться у щомісячному макроекономічному та монетарному огляді НБУ за червень. “Реальні зарплати у приватному секторі на тлі низької бази порівняння практично припинили падіння, що разом з індексацією пенсій та виплатами у бюджетному секторі підтримало доходи домогосподарств. Але подальше їх зростання стримуватиметься складним фінансовим станом підприємств та високим рівнем невизначеності”, – зазначається у документі. Нацбанк вказує, що зростання кількості резюме практично зупинилося, тоді як кількість вакансій продовжує зростати (крім ІТ-сектору, де ситуація складна). “Частково зростання попиту на робочу силу пов’язано із сезонністю, зокрема, с/г роботами, а частково – мобілізацією співробітників, у тому числі критичних, та посиленням складнощів із пошуком персоналу. У результаті кількість претендентів на одну вакансію суттєво знизилася і в травні 2023 року була близькою до рівня травня 2021 року”, – зазначається в огляді НБУ. Нацбанк також наводить дані проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) у другому кварталі цього року опитування серед представників малого та середнього бізнесу. Згідно із ним, більшість компаній (62%) повністю виплачували зарплати. Водночас 32% заявляли про відсутність фінансових резервів, 16% – звільняли працівників.  

    IT ПОЖВАВЛЮЄТЬСЯ, АЛЕ КАНДИДАТІВ ЩЕ У 9 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ВАКАНСІЙ

    У травні зафіксовано пожвавлення на ринку ІТ: кількість опублікованих вакансій за місяць зросла на 15%, а кількість наймів навіть більша, аніж у травні 2021 року, повідомляє «Опендатабот» із посиланням на сервіс Djinni. Водночас кандидатів у пошуку все ще у 9 разів більше, ніж вакансій. З іншого боку спостерігається позитивна динаміка за наймами: у травні зафіксовано 1226 наймів. Це найвищий показник за рік і навіть більше, ніж було у травні 2021-го. Більше третини цих наймів — кандидати з досвідом 5 і більше років. Наймів кандидатів без досвіду — 11%. Також кількість нових бізнесів в Україні з кожним місяцем продовжує рости. У травні українці зареєстрували 28,9 тисячі нових ФОПів та 3,6 тисячі нових компаній.  

    ПОПУЛЯРНОМУ СЕРЕД МАЛОГО БІЗНЕСУ WAYFORPAY ПОВЕРНУЛИ ЛІЦЕНЗІЮ

    У пресслужбі НБУ підтвердили, що 8 червня регулятор видав ліцензії на надання фінансової платіжної послуги та включив до Реєстру платіжної інфраструктури ТОВ “Вей Фор Пей” у статусі фінансової установи, що має право на надання платіжних послуг, та ТОВ “ФК Фін Пей” у статусі платіжної установи. За даними НБУ, на сьогодні вже 28 учасників ринку отримали ліцензію на надання фінансових платіжних послуг та включені до Реєстру платіжної інфраструктури, відповідно до вимог нового закону “Про платіжні послуги”. “Частка цих фінансових установ на ринку платіжних послуг за обсягом операцій становить близько 88%. Процес видачі Національним банком ліцензій на надання фінансових платіжних послуг триває”, – уточнили в НБУ. Платіжний сервіс WayForPay працює на українському ринку 9 років, ним щомісячно користуються близько 10 тисяч сайтів та 35 тисяч підприємців. Від початку травня 2023 року WayForPay припинив приймати платежі, оскільки Нацбанк України не продовжив ліцензію ТОВ “ФК “Вей Фор Пей”, якій належить сервіс. Через це банки припинили з ним роботу, а сервіс був змушений проводити платежі клієнтів через сторонні сервіси.  

    2 МЛРД. ГРН. ШТРАФІВ – ЗА НЕЗАСТОСУВАННЯ КАСОВИХ АПАРАТІВ

    Попри те, що кількість перевірок за час повномасштабної війни зменшилась, сума штрафів за невикористання касових апаратів (ПРРО/РРО) зростає. Загалом, від початку 2021 року, коли офіційно закон набув чинності, до травня 2023 року відбулося 54,9 тисяч перевірок, за результатами яких накладено 59,7 тис. штрафів на 2 млрд. грн. Так, кількість перевірок у 2022 році зменшилася на 17% до показників 2021 року – із, в середньому, 2230 перевірок на місяць до 1860. Цього року перевірок на місяць побільшало у порівнянні з минулим роком аж на 6%, проте їх все ще менше, ніж до початку повномасштабної війни. У 2021 році податківці за результатами перевірок наклала 30 тис. штрафів на суму 540,8 млн грн, у 2022 році – 23 тис. штрафів на 1,35 млрд грн. Таке зростання загальної суми пов’язано із тим, що з 1 січня 2022 року розмір штрафів збільшився у 10 разів: так, за перше виявлене порушення замість 10% від чеку штрафували на 100%, за повторне – замість 50% від чеку на 150%. Цікаво, що понад половину суми штрафів торік було накладено у жовтні. Загальна сума санкцій за жовтень – 754,5 млн грн – більша, ніж за весь 2021 рік. Варто зазначити, що українські підприємці масово переходять на програмне РРО: кількість ПРРО за три роки з моменту введення закону зросла у 6 разів. Якщо на початку 2021 року лише п’ята частина припадала на програмні каси, напередодні війни ПРРО та РРО зрівняли рахунки, то вже у травні 2023-го кількість ПРРО на 29% перевищує звичні каси.  

    НБУ СПРОСТУВАВ, ЩО ЗБИРАТИМЕ ДАНІ ПРО ВСІ КАРТКОВІ ПЛАТЕЖІ

    Національний банк спростував інформацію про те, що збиратиме дані про всі платежі фізичних осіб. Про це повідомляє пресслужба НБУ у Фейсбуці. “У листі НБУ (№ 25-0005/38228), який викликав резонанс у ЗМІ, не йдеться про фізичних осіб. Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб”, – ідеться в повідомленні. У Національному банку пояснюють, що з метою посилення нагляду з грудня 2022 року на періодичній основі регулятор отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних послуг – юридичних осіб, які користуються послугами банків з електронної комерції. У регуляторі наголосили, що використовують зазначену інформацію виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України. Так, аналіз такої узагальненої інформації дав змогу Національному банку виявити проблематику використання послуг банків, у тому числі електронної комерції, з метою обслуговування тіньового ринку, зокрема обслуговування діяльності нелегального грального бізнесу. Такі дії, за оцінками Міністерства фінансів України, сприяли значному збільшенню податкових надходжень до бюджету. Так, за перші п’ять місяців 2023 року було перераховано до бюджету за організацію азартних ігор 2 378 млн грн, водночас за весь 2022 рік – лише 731 млн грн (з яких 220 млн грн надійшли у грудні, тобто з моменту початку посиленого нагляду з боку НБУ), а за 2021 рік – лише 205 млн грн.  

    ІЗ 5 ЧЕРВНЯ СИСТЕМА ЄЧЕРГА СКАСОВУЄ ЗАПИСИ З НЕПРАВДИВИМИ ДАНИМИ

    Команда проєкту «Електронна черга перетину кордону» задля вдосконалення системи і більшої зручності для користувачів та підвищення захисту, з понеділка, 5 червня, застосовує новий механізм реєстрації. Про це повідомляє Укртрансбезпека. “️Моніторинг записів користувачів показав: однією з поширених проблем є внесення в систему неправдивих даних з метою стати в єЧергу раніше, ніж це передбачено правилами, а саме — записати машину в єЧергу без вантажу, але згодом її завантажити. Ми розв’язали цю проблему: якщо запис в єЧергу зроблено на машину без вантажу, а пізніше її завантажили, то система скасує такий запис”, – йдеться у повідомленні. Зазначається, що новий механізм застосовують із понеділка, 5 червня, він діятиме постійно. В Укртрансбезпеці радять тим, хто зареєстрував порожню автівку, але планує перетинати кордон з вантажем, скасувати чергу і записатись знову, вказавши коректні дані, оскільки перереєстрація дасть змогу зекономити час. “єЧерга буде порівнювати список порожніх вантажівок з базою митних декларацій. Вантажівки, до яких після реєстрації в єЧерзі будуть виявлені митні декларації, будуть відмічені в системі спеціальною позначкою і згодом видалені з єЧерги”, – пояснили у відомстві.

    #бізнес #business #ERP #CRM #автоматизація #automation #облік #бухгалтерія #python, альтернативи #1С #1C