7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #23 – BJET
Sale Banner Mobile Sale Banner
тест-драйв

    
   
   
   

    Назад

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #23

    Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за три хвилини

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #23

    ЗАКОН ПРО СКАСУВАННЯ ВОЄННИХ ПОДАТКОВИХ ПІЛЬГ НАБУВ ЧИННОСТІ

    Скасовано пільги зі сплати ЄП для І та ІІ груп та спецгрупу ЄП. До того ж, розпочнуться перевірки ДПС, але не для всіх. Президент підписав Закон №3219, 28 липня він опублікований в “Голосі України” і набув чинності з 1 серпня.

    Як розповідали у Мінфіні, цим законом передбачено:

    1) скасування можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2 % від суми доходу. Водночас платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви він автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання спрощеної системи.

    2) відновлення для ФОП платників єдиного податку І та ІІ груп обов’язку сплачувати єдиний податок, крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України;

    3) відновлення проведення планових документальних перевірок виключно для платників податків, які:

    • здійснюють діяльність у сфері виробництва та/ або реалізації підакцизної продукції;
    • здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
    • надають фінансові, платіжні послуги

     

    4) проведення позапланових документальних перевірок платників податку за виключним переліком, визначеним законом;

    5) відновити застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

    Також з 1 жовтня 2023 року відновлюється застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО (крім санкцій за порушення, що вчинені на окупованих територіях чи територіях бойових дій). Водночас встановлюється зменшений розмір штрафу штрафних санкцій (25% та 50% вартості товару замість 100% і 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу розрахункового документа на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП – платників єдиного податку (до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 1 серпня 2025 року). Крім того, передбачено, що у разі сплати платником податків протягом 30 днів сум податків і зборів, донарахованих за результатами документальних перевірок, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.  

    УРЯД ПОШИРИВ ГРАНТОВУ ПРОГРАМУ «ПЕРЕРОБКА» НА ЗВІЛЬНЕНІ ТЕРИТОРІЇ

      «Власна справа», яку реалізує Мінекономіки спільно з Мінцифри та Державною службою зайнятості, стала найпопулярнішим компонентом програми «єРобота». Лише за рік гранти за цим напрямом отримали 6 тисяч підприємців, які сумарно сплатили до бюджету понад 336 млн грн.

    «Я вірю, що малі і середні підприємці стануть основою економічного зростання і розвитку. За рік програма «єРобота» вплинула не лише на нашу економіку, але і на життя десятків тисяч людей. Адже кожен підприємець, який отримав грант, також створював щонайменше одне нове робоче місце. Так, за всіма компонентами програми «єРобота» вдалося створити 20 тисяч нових робочих місць. Загалом за рік учасники “єРобота” отримали грантів на понад 4 млрд грн», — зазначила віце-прем’єр Юлія Свириденко.

    За умовами програми «Власна справа» підприємець може отримати грант до 250 тисяч гривень на створення або розвиток бізнесу. Це може зробити як початківець, так і людина із досвідом у бізнесі. До кінця 2023 року відбудеться ще 8 хвиль подачі заявок на гранти за програмою «Власна справа» із загальним фінансуванням в 1 млрд. грн. За рік планується видати 10 тисяч мікрогрантів та тисячу грантів на переробку.

    Крім того пріоритет Уряду — підтримувати створення та розвиток ветеранських бізнесів. «Дуже важливо, що крім надання грантів ми пропонуємо навчання, перенавчання, здобуття додаткової кваліфікації для того, щоб українські підприємці стали ще більш успішними. Наразі українцям доступні вже п’ять грантових проєктів в рамках програми «єРобота» – це «Власна справа», гранти для переробних підприємств, гранти для ветеранів і їхніх дружин та чоловіків, а також гранти на теплицю або сад. Від завтра починається нова хвиля на отримання грантів на переробку. За програмою можна отримати грант до 8 млн грн», — підкреслила Юлія Свириденко.

    Перший віцепрем’єр-міністр подякувала Посольству США в Україні та пані Послу Бріджит Брінк, програмі USAID, які протягом року були надійною підтримкою. Вона висловила впевненість, що підтримка продовжиться і надалі для того, щоб українці могли започатковувати власні справи, займатися переробкою, започатковували ветеранські бізнеси та рухали економіку вперед.  

    БІЗНЕС НАЗВАВ ГОЛОВНІ ВИКЛИКИ, З ЯКИМИ МАЄ СПРАВУ

    Спільними викликами для більшості регіонів є питання мобілізації, передбачуваності процедури бронювання, відтоку робочої сили за кордон і здійснення закордонних відряджень. У більшості регіональних компаній у лавах ЗСУ служать до 20% від співробітників.

    Стан регіонального бізнесу та активність підприємців на місцях у часи війни потребують особливої уваги, адже кожен український регіон попри різну віддаленість від лінії фронту зіштовхнувся з власними викликами та труднощами. Тож Європейська Бізнес Асоціація вже вчетверте проводить опитування регіонального бізнесу у чотирьох стратегічних регіонах, де зосереджені регіональні офіси Асоціації – Львів (об’єднує компанії західних областей), Одеса (об’єднує компанії південних областей), Харків (об’єднує компанії східних областей), Дніпро (об’єднує компанії деяких центральних областей).

    Порівняно з 2022 роком оцінки ведення бізнесу в усіх регіонах дещо покращились, однак продовжують залишатися у негативному вимірі по 5-ти бальній шкалі (де 3 – нейтральна оцінка). Так, ситуацію у Львові бізнес оцінив у 2,64 бали, Одесі – 2,47 бали та Дніпрі – 2,25 бали. У цих регіонах ситуація, на думку бізнесу, є дещо кращою, аніж у Харкові – 1,62 бали. Водночас, умови ведення бізнесу компанії переважно оцінюють як складні, і тільки у Львові більшість вважають їх задовільними.

    Спільними викликами для більшості регіонів є питання мобілізації, передбачуваності процедури бронювання, відтоку робочої сили за кордон та здійснення закордонних відряджень. У більшості регіональних компаній у лавах збройних сил наразі служать до 20% від військовозобов’язаних співробітників, з найбільш напруженою ситуація є у Західному регіоні, де тільки у 4% компаній немає мобілізованих працівників. При плануванні своєї діяльності більшість компаній орієнтуються на закінчення війни у перспективі одного-трьох років.  

    ПОДАТКОВИХ БОРЖНИКІВ СУТТЄВО ПОБІЛЬШАЛО

    Аудит Рахункової палати виявив кілька негативних тенденцій. Зокрема, стрімко зростає кількість платників, які мають податковий борг. Серед юридичних осіб кількість боржників збільшилася на 73% (зі 102 до 176 тисяч), серед фізичних осіб – у 4,5 раза (із 733 тисяч до понад 3 млн). Сума податкового боргу зросла на 40% та 46% відповідно.

    Також зросла кількість платників, які не подають податкову звітність або звітують про відсутність діяльності. З 2020 по 2022 рік серед юридичних осіб цей показник зріс із 20% до 29%, серед фізичних осіб – із 12%. до 27%. Крім того, ДПС перевіряла платників податків, які припинили свою діяльність. Як результат, податківці донарахували понад 10 млрд. грн. грошових зобов’язань. Із них до держбюджету надійшло всього 646 млн. грн. (близько 6%).  

    Такі дані оприлюдинала Рахункова палата. Водночас там вважають, ДПС має суттєво вдосконалити створену нею електронну систему обліку платників податків та централізованого ведення реєстрів і баз даних треба вдосконалювати. Адже, як показав аналіз, з достовірністю даних у цій системі – проблеми.

    Як індикатор недостовірності спеціалісти Рахункової палати наводять кількість фізосіб, внесених до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ДРФО) – на кінець  I кварталу 2023 року таких громадян України внесено в реєстр близько 43 млн. Це більше, ніж все населення України, із дітворою включно. При тім (неймовірно!)  у ДРФО є інформація про суми доходів та податків лише щодо кожної десятої фізичної особи. Це свідчить про неузгодженість відносин податкової служби із платниками.

     

    БІЗНЕС СКАРЖИТЬСЯ НА НЕВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ ЩОДО РОЗБЛОКУВАННЯ ПН/РК

    Податкові питання складають переважну частку скарг бізнесу до Ради бізнес-омбудсмена майже 70% всіх звернень, які, в тому числі, стосуються невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних/ Їх кількість – 57.

    Южаніна у своєму Телеграм-каналі вказала, що у ІІ кварталі 2023 року Рада бізнес-омбудсмена (РБО) отримала 361 скаргу компаній щодо зловживань державних органів.

    Про це йдеться у звіті організації за квітень – червень поточного року.

    Податкові питання складають переважну частку скарг бізнесу до Ради – майже 70% всіх звернень, які, в тому числі, стосуються:

    •             невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних – 57;

    •             системного блокування податкових накладних – 53;

    •             податкових перевірок – 52;

    •             включення до переліку ризикових платників податків – 49.

    Зазначається, що кількість скарг щодо блокування податкових накладних поступово зменшується (з 34% у I кварталі 2023 року до 21% у II кварталі, проте актуальність для компаній питань, пов’язаних з роботою СМКОР, зберігається. Другий квартал поспіль набирає обертів проблема порушень з боку правоохоронних органів. Кількість таких звернень склала 9% у звітному кварталі, тоді як у І кварталі 2023 року – 10%. Звернення стосувалися в основному неповернення правоохоронними органами тимчасово вилученого майна або коштів у результаті обшуків, безпідставно відкритих кримінальних проваджень, які використовуються як інструмент тиску на бізнес, а також неефективності дій правоохоронних органів у випадках, коли бізнес є потерпілою стороною.

    Митний блок у загальній структурі звернень до РБО протягом квітня – червня сягнув 6% (21 скарга). Проблеми, що найбільше турбують бізнес у цій сфері, пов’язані з оцінкою митної вартості, а також затримкою або відмовою під час митного оформлення. «Те, що скарг більше, ніж у попередніх кварталах, свідчить як про пожвавлення підприємницької діяльності, так і про збільшення кількості спроб державних органів нав’язати підприємцям свою волю. Такий висновок зробили в РБО», – підкреслила Южаніна.

     

    УРЯД ОНОВИВ МОДЕЛЬНИЙ СТАТУТ ТОВ

    Кабмін привів Модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю у відповідність до Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (з урахуванням змін, внесених Законом №2465-IX). Нова редакція статуту почала діяти з 27 липня.

    Кабмін постановою від 25.04.2023 р. №387 вніс зміни до Модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю, затвердженого постановою КМУ від 27.03.2019 р. №367 “Деякі питання дерегуляції господарської діяльності”.

    А саме уточнено, що:

    1) Загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності Товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів Товариства.

    2) У разі смерті особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, набуття такою особою правового статусу зниклої безвісти за особливих обставин, виконувачем обов’язків до обрання в установленому порядку іншої особи стає заступник одноосібного виконавчого органу (член колегіального виконавчого органу, який є найстаршим за віком), якщо така посада відсутня або вакантна, — головний бухгалтер Товариства, якщо посада головного бухгалтера Товариства відсутня або вакантна, — працівник Товариства з найвищою заробітною платою, нарахованою за останній повний календарний місяць, що передує місяцю, в якому відповідна особа померла або набула правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин. Якщо двом або більше працівникам Товариства за відповідний місяць нараховано однакову заробітну плату, виконувачем обов’язків стає той із них, який є найстаршим за віком. Якщо особа, на яку покладається виконання обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) Товариства, відмовляється від виконання обов’язків за зазначеною посадою, виконувачем обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) стає наступна за нею особа (відповідно до переліку осіб, визначених у цьому пункті), яка погодилася взяти на себе виконання відповідних обов’язків. Виконувач обов’язків зобов’язаний невідкладно повідомити учасникам Товариства про смерть особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, або набуття нею правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин.

    3) У п. 40 розділу «Значні правочини та правочини, щодо вчинення яких є заінтересованість» уточнено порядок визначення вартості правочину. Він визначатиметься відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності (раніше було станом на кінець попереднього кварталу). Постанова набере чинності через три місяці з дня її опублікування. Офіційно опублікована в “Урядовому кур’єрі” 27.04.2023 р. №84. Тобто зміни запрацюють з 27 липня 2023 року.

     

    У «ДІЇ» ЗАПУСТИЛИ ДВА НОВИХ СЕРВІСИ ЩОДО БУДІВНИЦТВА

      На порталі Дія для користувачів тепер доступні такі модернізовані послуги: Повідомлення про початок будівельних робіт СС1 або внесення змін у зареєстроване повідомлення і Заява про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки. Міністерство інфраструктури України, Міністерство цифрової трансформації України розповідає, що відтепер на порталі Дія українці можуть вносити зміни в повідомлення про будівництво об’єктів класу наслідків CC1. А також вносити зміни або скасовувати містобудівні умови та обмеження. Це значно прискорить отримання послуг і як результат – дозволить швидко запускати будівництво. На порталі Дія для користувачів доступні такі модернізовані послуги:

    Ці сервіси особливо актуальні під час повномасштабної війни, коли багато будинків постраждали через російську агресію та потребують відновлення. Адже під клас наслідків СС1 підпадає більшість невеликих будівель, які використовує малий і середній бізнес, невеликі громадські споруди й фермерські господарства, парники й теплиці. А також будинки, які зводять для переселенців та людей, що втратили житло через війну. Тож важливо, щоб послуга була максимально зручною та швидкою. Водночас містобудівні умови та обмеження – головний інструмент контролю громади за будівництвом житлових комплексів та великих промислових об’єктів. Тому важливо, щоб такий сервіс був максимально прозорим. Раніше для того, щоб внести зміни в зареєстровані заяви та повідомлення, доводилося відвідувати ЦНАП та кілька днів чекати на рішення. Тепер усе можна зробити онлайн у кілька кліків. Крім того, при поданні заяв майже всі дані підтягуються автоматично, тож користувачу не потрібно вносити інформацію вручну. Нагадаємо: на порталі Дія можна повідомити про початок будівельних робіт СС1. Послугою вже скористалися 12,3 тисячі разів. Окрім цього, на порталі можна подати заяву про надання містобудівних умов та обмежень. Це зробили 4 тисячі користувачів. Модернізація послуг проведена в співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури й Міністерства цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».

    #бізнес #business #ERP #CRM #автоматизація #automation #облік #бухгалтерія #python, альтернативи #1С #1C