7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #25 – BJET
Sale Banner Mobile Sale Banner
тест-драйв

    
   
   
   

    Назад

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #25

    Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за три хвилини

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #25

    БІЗНЕС ВТОМИВСЯ ВІД НЕВИЗНАЧЕНОСТІ Й ІНТЕНСИФІКУЄТЬСЯ

    Український малий і середній бізнес вказують на незначне покращення умов для ведення бізнесу, зокрема МСБ очікує на зростання оборотів. Проте підприємці не бачать перспектив покращення економічної ситуації і ділового середовища в найближчі місяці.

    Про це свідчить опитування 635 власників та CEO підприємств МСБ в умовах війни, проведене Advanter Group.

    Індекс активності бізнесу UBI (Ukrainian Business Index) станом на серпень 2023 року становить 38,23 (зі 100 можливих). Індекс незначно зріс порівняно з червнем 2023 року (35,34) і локальним мінімумом вересня 2022 року (33,9).

    Це зростання індексу продовжує свідчити про втому бізнесу від невизначеності і бажання інтенсифікуватися, ніж про покращення економічної ситуації: кількість замовлень від клієнтів лишається незмінною, але зростають об’єми випуску продукції і незначно відновлюється попит на трудові ресурси, йдеться у коментарі Advanter Group.

    Найбільше заважає бізнесу у відновленні непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку – 56,2%. На другому місці – непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу (47,7%). Важливою є нестача фінансових ресурсів у країні, а саме – неплатоспроможність клієнтів (47,6%), недоступність кредитних коштів і власного капіталу тощо.

    49,9% підприємств стикнулися з проблемою блокування податкових накладних. Цей показник зріс порівняно з попередньою фазою дослідження у червні (44,1%) і продовжує суттєво переважати інші проблеми.

    БАНКИ НАРОЩУЮТЬ РОЗДРІБНЕ КРЕДИТУВАННЯ – СТИМУЛ ДЛЯ СПОЖИВАННЯ

    Банки вперше від початку повномасштабного вторгнення наростили роздрібне кредитування.

    Нацбанк повідомляє, що обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля у ІІ кварталі зросли вперше від початку повномасштабного вторгнення – на 4,5% – передусім унаслідок відновлення карткового кредитування. Також зросли обсяги іпотечного кредитування на 2,7% завдяки видачі позик за програмою «єОселя».

    Чистий гривневий корпоративний кредитний портфель протягом перших двох місяців ІІ кварталу ще скорочувався, проте в червні дещо зріс – вперше за останніх 12 місяців.

    Ставки за кредитами фізичних осіб впродовж кварталу дещо знизилися – до 28,5% річних, а за кредитами бізнесу – коливалися на рівні близько 20% річних.

    БРАК ФАХІВЦІВ ОБМЕЖУЄ МОЖЛИВІСТЬ МСБ ЗАЛУЧАТИ ФІНАНСУВАННЯ

    Ключова проблема через півтора роки війни для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні не зарплати, а люди. Про це в коментарі Українському радіо сказала голова Всеукраїнського об’єднання підприємців “Фортеця”, екс-парламентар Оксана Продан.

    “Найбільший дефіцит– це люди. Я зараз їжджу по громадах усієї України і бачу, що і тилові області, й деокуповані, й навіть ті громади, що готуються до деокупації, вже планують стратегії та говорять про дефіцит фахівців, які хочуть і можуть працювати зараз в Україні. Отже, економії на зарплатах не буде, це однозначно”, – зазначила експертка.

    Водночас, за словами Продан, багато малих і середніх підприємців мають проблеми з оформленням документів, щоб отримати додаткові кошти, сказала Продан.

    “Проблема в іншому– багато малих і середніх підприємців ще не вміють, на жаль, працювати з кредитними коштами, не вміють складати ті документи, які потрібні для отримання навіть наявних на сьогодні фінансових резервів. Тому що є кілька програм від держави, є програми наших міжнародних партнерів – вони всі проходять через банки. Ми знаємо, що з банками складно говорити, бо в них великий перелік документів, тож підприємці сьогодні мають проблеми з оформленням документів, щоб отримати якісь додаткові кошти. Тому постає питання проєктувального менеджера– людини, яка оформить усі документи, подасть заявку і спробує отримати ґрант для тієї чи іншої громади або бізнесу”, – зазначила вона.

    ПАСАЖИРСЬКИЙ ТРАНСПОРТ – ЗА КОРДОН ЛИШЕ З ПОЗНАЧКОЮ ЕКОЛОГІЧНОСТІ

    Із 1 вересня, якщо у пасажирському транспортному засобі не визначено клас екологічності або зазначено клас екологічності ЄВРО-1, подати заявку на перетину кордону стане неможливо.

    Укртрансбезпека нагадує, що слід оновити дані щодо класу екологічності (ЄВРО) в тих пасажирських транспортних засобах, у відомостях яких не вказано клас екологічності або вказано клас екологічності ЄВРО-1.

    Також з 1 вересня до заяви на отримання ліцензії, крім документів, передбачених ст. 11 закона «Про ліцензування видів господарської діяльності», слід додавати такі підтверджувальні документи:
    відомості про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби,
    завірені заявником копії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу та тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення.

    ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КОЖНОЇ ТОННИ ВІДХОДІВ ВІДТЕПЕР МОЖНА ВІДСТЕЖИТИ

    Кабмін схвалив зміни до Порядку подання декларації про відходи. Такі декларації слід подавати, як і раніше, у цифровому форматі через ЕкоСистему.

    Такі декларації щороку заповнюють підприємці та фактично звітують державі про утворені ними обсяги відходів. Однак досі було чимало нарікань на неефективність цього інструменту – мешканці населених пунктів часто скаржаться місцевим радам на виявлене «під вікнами» небезпечне «сміття».

    Що ж зміниться тепер:

    • життєвий цикл кожної тонни відходів відтепер можна буде відстежити: ким вона утворена, куди передана та що з нею відбувається далі. Саме для цього змінено і деталізовано форму декларації;
    • якщо раніше за рік ми отримували до 15 тисяч таких декларацій, то тепер їх передаватиме переважна більшість компаній у країні. Адже звітуватимуть всі утворювачі небезпечних відходів та ті, кому їх передано для обробки. А також всі власники інших відходів із загальним щорічним обсягом понад 50 тонн (такий обсяг – це приблизно від двох до шести вантажівок «сміття»).

     

    «Звичайно, декларації подаватимуться, як і раніше, у цифровому форматі через ЕкоСистему. Сьогодні на цій платформі ми впроваджуємо електронну систему управління відходами. Тож весь процес стане зручнішим. Декларації щороку генеруватимуться програмою автоматично – на підставі поданої суб’єктами господарювання щоквартальної звітності. Аналіз даних також буде автоматизованим. Відтепер при користуванні та внесенні всіх даних до системи управління відходами суб’єкту треба тільки перевірити та підписати декларацію. Тож продовжуємо робити нашу країну чистою, європейською та сучасною», – повідомив Руслан Стрілець.

    AMAZON ПРОДОВЖИВ ПІЛЬГОВІ УМОВИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ПРОДАВЦІВ

    Платформа електронної комерції Amazon продовжила дію нульової ставки реферальної комісії для українських продавців товарів до вересня 2024 року. Пільга стосується товарів, проданих у ЄС та Великій Британії.

    “Українські підприємці надалі реалізовуватимуть товари на Amazon з 0% реферальною комісією. Це податок, який становить 7–17%, його необхідно сплачувати за кожен проданий товар”, – йдеться у повідомленні Міністерства цифрової трансформації.

    Торік Amazon на прохання Мінцифри спростив умови для українського бізнесу у разі продажу товарів у ЄС та Великій Британії. Пільгові умови продовжили до вересня 2024 року.

    ЯК БІЗНЕС ПІДТРИМУЄ ВІЙСЬКОВИХ ТА НАСЕЛЕННЯ: СВІЖІ ДАНІ

    Наразі 61% опитаних нами компаній підтримують своїх працівників, що перебувають у лавах Збройних Сил, а 56% спрямовують фінансову підтримку армії та населенню. Для порівняння – у липні 2022 року 46% підтримували працівників і 34% допомагали фінансово.

    До того ж, 49% компаній продовжують допомагати Збройним Силам та населенню власною продукцією, 26% – постачають послуги, 21% – медикаменти, 18% – засоби захисту/оборони. Тішить, що обсяги військової та гуманітарної допомоги від бізнесу залишаються незмінними, а подекуди зростають.

    Таку тенденцію демонструють результати нової хвилі щоквартального опитування «Бізнес під час війни» Європейської Бізнес Асоціації серед своїх членських компаній. Участь у ньому взяли 97 топ-менеджерів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.

    Зростає кількість бізнесів, що в повному обсязі виконують свої зобов’язання щодо виплати заробітних плат. Наразі таких 93%, що більше за показник початку 2023 року (89%) та липня 2023 року (61%). Водночас скоротилась кількість компаній, що виплачують додаткові кошти – з 28% рік тому до поточних 12%. Найбільше додаткових коштів компанії виділяли на початку повномасштабного вторгнення (45% у березні 2022 року), щоб підтримати команди у скрутний момент та допомогти з релокацією. Також зменшується кількість підприємців, що скорочують заробітні плати співробітникам та звільняють персонал – наразі про це повідомляє тільки 4% респондентів.

    #бізнес #business #ERP #CRM #автоматизація #automation #облік #бухгалтерія #python, альтернативи #1С #1C