7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #9 – BJET
Sale Banner Mobile Sale Banner



    Назад

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #9

    Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за дві хвилини

    7 бізнес-новин. Дайджест від BJet, #9.

    Падіння економіки: рекорд, але менший, ніж очікували

    Падіння ВВП України за підсумком 2022 року оцінюється на рівні 30,4% [±2%], – повідомляє Мінекономіки. – Це є об’єктивно найгіршим результатом часів незалежності, втім кращим, ніж очікували більшість експертів на початку повномасштабного вторгнення, коли оцінки варіювалися в межах 40-50% падіння ВВП і глибше.

    «Протягом 2022 року економіка України зазнала найбільших за всю історію незалежності втрат, збитків та пошкоджень, які їй завдала рф, масштабувавши 24 лютого по всій протяжності спільного кордону та з території Білорусії й окупованого Криму свій терор, розпочатий ще у 2014 році», – заявила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр  економіки України Юлія Свириденко. – «У свою чергу, успіхи сил оборони України на полі бою, злагоджена робота Уряду й бізнесу, незламний дух населення, швидкість відновлення зруйнованих/пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури вітчизняними службами, а також системна фінансова підтримка з боку міжнародних партнерів дозволили втримати економічний фронт та продовжувати рух у напрямку перемоги».

    «Без вас»: новий ринок пального – за 10 місяців

    У 2022 році Україна побудувала новий ринок пального, замінивши 100% джерел його постачання та змінивши транспортну логістику.

    «Для ринку пального підсумок року один – ми побудували новий ринок, – написав у Facebook  директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. – І саме завдяки цьому ми сьогодні з пальним й будемо з ним і надалі. Жодна країна світу не стикалась із майже миттєвою втратою 100% джерел постачання пального. Європа зараз вирішує питання заміщення десь 30%, десь 40% постачань, щоб позбутися залежності від російського палива. Ми замістили 100%».

    Куюн переконаний, що Україна першою розвернула усталені європейські потоки нафтопродуктів, фактично змусивши обертатися у зворотньому напрямку весь енергетичний ринок планети.

    «Ми побачили пальне із Німеччини, Австрії та навіть далеких Нідерландів. Наші трейдери везуть нафтопродукти баржами Рейном та Дунаєм, опанували морські порти на півночі та півдні Європи. Змусили рухатись новими маршрутами європейські залізниці. Взагалі є думка, що саме українці, самі того не усвідомлюючи, відкрили друге дихання залізничним перевезенням у Європі», – зазначив експерт.

    «Ніхто в Європі в це не вірив, але ми це зробили та отримали не тільки географічно диверсифікований ринок, але й принципово новий за транспортною логістикою, в якій 40% припадає на автомобільний транспорт. В умовах війни це єдина життєздатна модель», – додав експерт.

    Публічні закупівлі: з 1 січня змінилися вимоги

    Вимога до місцевої складової в окремих групах товарів при здійсненні публічних закупівель з 1 січня 2023 року збільшилися з 10% до 15%.

    Про це повідомляє заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський у Фейсбуці.

    Йдеться про такі групи товарів, як, міський і залізничний транспорт, комунальна і спеціальна техніка, енергетичне обладнання тощо.

    Кисилевський зауважив, що тепер вимога до рівня місцевої складової буде зростати кожного року на 5%, поки не дійде до 40%.

    Вимога до локалізації була запроваджена змінами до закону “Про публічні закупівлі” щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості, які Верховна Рада затвердила в грудні 2021 року.

    Prozorro.Продажі працює без змін, а от система закупівель Prozorro…

    Зміни правил торгів на Prozorro не стосуються роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі.

    Про це повідомляє пресслужба ДП «Прозорро.Продажі».

    «Друзі, зберігаємо спокій, бо аукціони Prozorro.Продажі проходять в електронній торговій системі як зазвичай. Постанова КМУ стосується виключно роботи електронної системи публічних закупівель Prozorro», – йдеться в повідомленні.

    У компанії нагадують, що після реєстрації для участі в онлайн торгах та подачі пропозиції, в день аукціону, всі його учасники отримають посилання на трираундовий аукціон на підвищення ціни чи голландський гібридний аукціон на покрокове зниження вартості лота.

    Нагадаємо, що, мотивуючи регулярними та тривалими відключеннями електроенергії, уряд тимчасово дозволив із 3 січня проводити торги на Prozorro без аукціонів. Рішення викликало хвилю критики в соцмережах і медіа через можливе послаблення антикорупційного бар’єру в закупівлях. З початку повномасштабної війни у системі електронних закупівель Prozorro провели 94 тисячі тендерів на 120 млрд. грн. Учасниками конкурентних закупівель стали понад 23 тисячі підприємств, різниця між загальною сумою, яку державні замовники планували витратити на свої закупівлі, та сумою, за якою були укладені контракти завдяки тендерним процедурам, склала 6 млрд. грн.

    Нацбанк врегулював Реєстр пунктів обміну валюти

    “Реєстр міститиме інформацію про структурні та відокремлені підрозділи банків, небанківських фінансових установ, операторів поштового зв’язку, яким надано право здійснювати обмін валют”, – пресслужба НБУ.

    Відокремлені підрозділи банку та структурні підрозділи оператора поштового зв’язку буде включено до Реєстру за умови використання зовнішньої реклами, табличок, вивісок або інших засобів для рекламування діяльності з обміну валют як поза межами, так і безпосередньо у приміщеннях, в яких вони розташовані.

    Банки, небанківські установи та оператори поштового зв’язку повідомлятимуть Національний банк про початок роботи, припинення діяльності та зміни в інформації щодо кожного пункту обміну іноземної валюти.

    Ці дані вноситимуть до Реєстру та актуалізуватимуть у разі потреби.

    Такі зміни містить постанова Правління Національного банку від 30 грудня 2022 року №254. Документ набрав чинності з 1 січня 2023 року.

    Індустріальним паркам компенсуватимуть ще один вид витрат

    Кабмін затвердив Порядок надання компенсації ініціаторам створення індустріальних (промислових) парків витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж.

    Про це повідомив у Телеграмі постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

    Зокрема, передбачено, що компенсації підлягають до 100% вартості витрат (без врахування ПДВ) заявника, повʼязаних з підключенням або приєднанням до інженерно-транспортних мереж, а саме до системи передачі або систем розподілу електричної енергії (крім приєднання до електричних мереж малих систем розподілу); загальної мережі залізниць; мереж газопостачання, тепло-, водопостачання та водовідведення, розташованих за межами території індустріального парку; інфраструктури електронних комунікаційних мереж, розташованої за межами території індустріального парку.

    Раніше Кабінет Міністрів затвердив порядок надання коштів на облаштування індустріальних парків, а також порядок надання компенсації відсоткової ставки за кредитами, які залучаються для цього. На облаштування індустріального парку можна буде залучити до 60 млн грн за умови, що це не більше 80% від вартості проєкту.

    Їдуть тисячі трансформаторів та генераторів: блекаути – «за корабльом»

    Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба оголосив обсяги енергообладнання для інфраструктури країни, про які вдалося домовитися українським дипломатам.

    «Станом на 4 січня, вдалося домовитися про постачання майже 1800 трансформаторів струму та напруги різної потужності, понад сім тисяч генераторів потужністю до 100 кіловат і понад 600 генераторів більше 100 кіловат, понад 40 кілометрів кабелю, а також сотень найменувань запчастин для енергообладнання, обігрівачів тощо», – сказав Кулеба.

    Тим часом міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що тепер блекаут в Україні можливий лише в теорії, адже енергетики уже напрацювали низку рішень для забезпечення стабільної роботи енергосистеми в умовах постійних атак. «Впевнений, що система втримається і надалі при подальших можливих ударах», – сказав Галущенко.

    У міністерстві повідомляють, що через значні ушкодження як генерації, так і систем передачі електроенергії, до кінця опалювального сезону доведеться застосовувати графіки обмеження електропостачання. Проте вони мають бути контрольованими, з максимальним дотриманням оголошених графіків.

    #бізнес #business #ERP #CRM #автоматизація #automation #облік #бухгалтерія #python, альтернативи #1С #1C