7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #34 – BJET
Sale Banner Mobile Sale Banner

    
   
   
   

    Назад

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #34

    Важливі події бізнесу, економіки та технологій – за три хвилини

    7 БІЗНЕС-НОВИН. ДАЙДЖЕСТ ВІД BJET, #34

    ПДВ і військовий збір підвищать та запровадять для ФОП-єдинників

    Кабмін працює над законопроєктом про підвищення податків. Зміни стосуються ПДВ та військового збору, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для ФОП на спрощеній системі оподаткування. Про це Forbes розповіли четверо депутатів із фінансово-економічного блоку Ради та високопосадовець у Кабміні.

    “Військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%, кажуть троє депутатів Ради. Аналогічну ставку податку в 5% можуть запровадити й для ФОПів, стверджують двоє депутатів з фінансового-економічного блоку”, – пише видання. Водночас, про рівень підвищення ПДВ ще йдуть дискусії. Ймовірне підвищення – на 2-3%. “Зміни не є фінальними, дискусія щодо них ще триває”, – зазначає Forbes.

    До Ради відповідний законопроєкт може потрапити наприкінці червня – початку липня. Якщо документ ухвалять швидко, то оновлені ставки запрацюють не раніше вересня.

    За розрахунками Forbes, підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% для найманих працівників (без урахування можливого запровадження військового збору для ФОП) може принести бюджету додатково 90-100 млрд грн на рік. Підвищення ставки ПДВ на 1% дасть близько 40 млрд грн додаткових річних доходів. У разі підвищення ПДВ на 2-3% доходи до бюджету можуть зрости на 70-120 млрд грн.

    ВВП зростатиме далі, але повільніше

    Зростання ВВП у квітні 2024 року порівняно з квітнем минулого року становило близько 4,3% [±1%], свідчать попередні оцінки Мінекономіки. За січень-квітень зростання оцінюється на рівні 4,4% [±1%] у порівнянні з відповідним періодом минулого року, йдеться у пресрелізі міністерства.

    Зростання економіки у квітні сповільнилося в порівнянні з березнем (4,6%). Це відбувається на тлі проблем з електрогенерацією через російські обстріли та дефіцитом кваліфікованих кадрів у промисловості.

    «Загалом економіка продовжує адаптуватись та набувати характеристик економіки воєнного часу. Разом з тим високі безпекові ризики, чергове пошкодження енергетичних об’єктів, а також значний дефіцит кваліфікованих кадрів і далі негативно тиснули на ВВП», – заявила перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко.

    В оновленому макропрогнозі на 2024 рік НБУ погіршив зростання ВВП з 3,6% до 3%. Проблемою для зростання економіки цьогоріч будуть стримані бюджетні видатки на початку року, блокування західного кордону та руйнування об’єктів енергетики. Натомість на користь зростання ВВП виступатимуть стабільна робота морського коридору, сприятлива погода та збільшення внутрішнього попиту, зазначає Нацбанк. 

    Кожен другий розрахунок українців проходить через ПРРО

    69% від усієї кількості кас, тобто майже 605 тис., нині становлять ПРРО. Наразі кількість онлайн-кас вдвічі перевищує традиційні  До порівняння, ще на початку квітня 2021 року ситуація була кардинально іншою – кількість РРО у 4,2 раза переважала онлайн-каси. Тож тоді кожен сотий чек був з ПРРО, а у 2024 – кожен другий.

    Зросла також і середня сума за чеками ПРРО – у 11 разів за 3 роки. У 2024 загальна сума на місяць за чеками, в середньому, складає 238,4 млрд грн. Майже половина з яких —  43% — це онлайн-каси. У 2021 частка ПРРО була лише 6%.

    Наразі в Міністерстві фінансів України планують обмежити  діяльність “кас у смартфоні. 

    ФОПів з’являється вдвічі більше, ніж торік

    30 904 ФОПи припинили свою діяльність за перші 4 місяці 2024 року. Проте нових бізнесів відкривається у двічі більше — понад 74 тисячі за перший квартал цього року.

    Найчастіше закриваються ФОПи, які працюють у сфері роздрібної торгівлі — 10 773 (34.9%). Також до трійки лідерів потрапили сфери комп’ютерного програмування та оптової торгівлі — 10.1% та 6.2% відповідно.

    Найбільше закривається бізнесів у Києві — понад 3,8 тисяч або ж 12,4%. На другому місці антирейтингу Харківщина — майже 2,4 тисячі бізнесів (7.7%). І замикає топ Дніпропетровщина, там припинили свою діяльність також майже 2,4 тисячі ФОПів або 7.7%.

    До антитопу також потрапила Одещина та Львівщина — 7.7% та 6.8% відповідно.

    Понад 23% новостворених ФОПів торік, припинили свою діяльність у 2024 році — це 7,3 тисячі бізнесів.

    Більшість фізосіб-підприємців – жінки

    43 554 нових ФОПів створили жінки за перший квартал 2024 року. Це 59% від загальної кількості нових справ та рекордний показник за останні роки. Чоловіки відкрили 30 496 нових справ за той самий час. 

    Найчастіше жінки-ФОПи обирають для своєї діяльності:

    – роздрібну торгівлю (68% жінок та 32% чоловіків), 

    – надання інших індивідуальних послуг (89% жінок та 11% чоловіків)

    – надання інформаційних послуг (63% жінок та 37% чоловіків).

    У той же час чоловіки частіше обирають для себе комп’ютерне програмування (58% чоловіків та 42% жінок) та оптову торгівлю (52% чоловіків та 48% жінок). 

    Обережно: 4003 компанії, створені 14 масовими засновниками 

    Рекордну кількість компаній за останні чотири роки створив Ільницький Віталій Павлович — 1399 бізнесів від початку 2020 року. Цьогоріч бізнесмен відкриває приблизно 3-4 нові компанії на день, повідомляє Опендатабот.

    Найчастіше масові засновники реєструють компанії:

    – Київ — 44,1% від загальної кількості

    – Львівщина — 8,4%

    – Київщина — 7,6%

    – Одещина — 5,8%

    – Дніпропетровщина — 4,3%.

    30,7% компаній серійних підприємців відкриваються у сфері оптової торгівлі.

    Серійними підприємцями бувають не лише люди, але й інші компанії. Так, 7 компаній відкрили ще 2019 бізнесів за той самий період. Лідером серед юридичних масових засновників є ТОВ “ТАЙКУН АП” — 532 компанії. Найбільше таких підприємств на Київщині. Майже кожне друге займається оптовою торгівлею.

    Адвокат Денис Попов зазначає, що велика кількість зареєстрованих бізнесів на одній людині або компанії може бути тривожною ознакою: “…Це дає змогу недобросовісному бізнесу реєструвати компанії на підставних осіб, які у подальшому не будуть нести відповідальність за зобовʼязання компанії. Найчастіше така тенденція зустрічається в бізнесах, що заздалегідь готуються до банкрутства або в компаніях-одноденках, які не мають на меті реально вести бізнес”. 

    Резидентами “Дія.City” стали вже 1000 компаній

    До спеціального податкового режиму для IT-галузі «Дія.City» приєдналося 1000 компаній, йдеться у повідомленні «Дія». Резиденти сплатили близько 4 млрд грн податків за перший квартал 2024 року.

    «Дія.City» є державним проектом, який створює кращі умови для розвитку українських технологічних компаній. Минулого року резиденти «Дія.City» збільшили сплату податків у два рази, до 8,5 млрд грн.

    До «Дія.City» доєднуються близько 50 компаній щомісяця. У компаніях-резидентах «Дія.City» працює понад 70 000 осіб.

    «Дія.City» є спеціальним правовим та податковим режимом, який надає компаніям більш сприятливе податкове навантаження та стимули для реінвестування та залучення додаткового фінансування. Також компанії можуть використовувати інструменти венчурного інвестування та інструменти розбудови прозорої корпоративної структури.