Підвищення податків “заднім числом” скасували
Президент Зеленський підписав законопроєкт №9319, який, зокрема, передбачає скасування збільшення податків “заднім числом” для ФОП.
Закон вносить корективи до оподаткування винагород за гіг-контракти у резидентів “Дія.Сіті”. Для резидентів зі статусом стартапу – скасування норми про незастосування пільгової ставки ПДФО 5% та мінімального ЄСВ до доходів спеціалістів, якщо кількість таких осіб у резидента “Дія.Сіті” становить менше ніж 9 осіб.
Окрім цього, у документ було внесено низку правок:
Змінено дату запровадження нових податків для ФОПів та юросіб єдиного податку “заднім числом” з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.
Правка передбачає зниження ставки рентної плати для видобування каоліну.
До кінця війни підприємці не будуть штрафуватись за неподання звітів щодо контрольованих іноземних компаній (КІК).
Податки: що змінюється для ФОП із нового року
У жовтні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про підвищення податків. Деякі його норми набули чинності з 1 грудня, як от підвищення ставки податку на прибуток за 2024 рік для банків з 25% до 50%.
З нового року зросте військовий збір із зарплат фізосіб – з 1,5% до 5%. Підвищення не стосуватиметься військовослужбовців.
Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої групи запровадять військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати (нині це 800 грн). Для ФОПів третьої групи військовий збір становитиме 1% від доходів.
Крім цього, з 1 січня для ФОПів повертається обовʼязок сплачувати ЄСВ – 1760 грн. З березня 2022 року цю норму призупинили та на період воєнного стану зробили сплату ЄСВ добровільною.
Нові ліміти доходів: для першої групи — до 1 336 000 грн, другої — до 6 672 000 грн, третьої — до 9 336 000 грн.
Ліміти на карткові перекази: деталі оновлення
10 грудня найбільші українські банки підписали меморандум, який посилює контроль за операціями деяких клієнтів і знижує місячні ліміти на перекази коштів з одного банківського рахунку на інший.
Нові ліміти залежатимуть від ступеня ризику клієнта та наявності в нього підтверджених джерел доходів. Для високоризикових клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, банки встановлять ліміт у розмірі 50 тис. грн на місяць (наразі діє загальний ліміт у розмірі 150 тис. грн).
Для решти клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, застосовуватимуть інші ліміти на перекази:
- з 1 лютого 2025 року – 150 тисяч грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року – 100 тисяч грн на місяць.
Розмір ліміту можуть збільшити за заявою клієнта, однак лише в разі надання банку документального підтвердження джерел доходів.
Ці ліміти не застосовуватимуть до клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів банків, волонтерів та “інших клієнтів з підтвердженими доходами”. Для них розмір обмеження на перекази встановлять у розмірі підтвердженого доходу.
Нові тарифи на передачу електроенергії
Із 1 січня 2025 року на 30% зросте тариф “Укренерго” на передачу електроенергії – до 686,23 грн/МВт-год. Відповідне рішення ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
На тарифи для населення ця зміна не вплине, адже вони залишаються фіксованими (на рівні 4,32 грн/кВт-год щонайменше до 30 квітня 2025 року), однак може вплинути на кінцеву вартість товарів та послуг для всіх українців.
Водночас тарифи на газ, опалення та гарячу воду не змінюватимуться через мораторій на час воєнного стану.
Прем’єр назвав мінімальну зарплату, за якої можливе бронювання
Середній рівень заробітної плати на рівні 2,5 мінімальної, що становить 20 000 грн, для бронювання від мобілізації є однією зі складників принципу “воюй або працюй”. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
“Це дійсно принцип “воюй або працюй”. Або компанія працює і наповнює бюджет, сплачуючи відповідний рівень зарплат і виходячи з тіні, або такі компанії вживають певних заходів, щоб рівень зарплат був збільшений і відповідав середньогалузевому”, – сказав Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді у п’ятницю, 6 грудня.
Раніше прем’єр казав, що 98% повісток, сформованих через систему “Оберіг”, направили людям, які не працюють або працюють неофіційно і не платять податки.
Ритейл: цікава аналітика за 10 місяців
За 10 місяців 2024 року у фармацевтичному сегменті ритейлу відкрилося майже 1000 нових аптек. Хто на другому і третьому місцях?
Аптечні мережі – лідери у розвитку серед галузей українського ритейлу. За 10 місяців 2024 року відкрилося 977 нових аптек. Найбільше серед них – 377 нових точок – відкрила мережа “Подорожник” Олександра Федечка.
Друге місце посідає non-food-ритейл. У цьому сегменті відкрито 578 нових торгових точок, 340 з яких належать мережі магазинів у форматі one dollar store “Аврора” Тараса Панасенка і Лева Жиденка.
Третє місце — за продуктовими супермаркетами: 379 нових магазинів протягом 10 місяців. У цьому напрямку лідирує мережа магазинів формату “біля дому” “Домашній маркет” – 67 нових точок.
Такі дані аналітичного дослідження “Географія ритейлу” презентувала під час RAU Summit 2024 керівниця відділу аналітики Асоціації ритейлерів України Яна Єрмакова.
Четверте місце серед мереж посідають магазини техніки та електроніки – 120 нових точок. Однак за показника 80 закритих магазинів, чистий приріст склав 40 торгових точок. Лідером у цьому сегменті є мережа “Кібернетики”.
І замикає п’ятірку лідерів fashion-ритейл. У цьому сегменті відкрилося 108 нових магазинів одягу. Якщо були закриті 43 магазини, то чистий приріст склав 65 торгових точок. Лідером у сегменті стала мережа Sinsay.
Загалом протягом 10 місяців 2024 року кількість магазинів, що працюють, збільшилася на 2279 одиниць, закрилась 831 торгова точка. Таким чином чистий приріст склав 1548 об’єктів.
Найбільше магазинів всіх напрямків відкривалося у п’яти областях: Київській, Львівській, Дніпропетровській, Харківській та Одеській.
Банки відмовляються кредитувати бізнес… ветеранів
Військовим та членам їх родин практично неможливо отримати кредит у банку на відкриття власної справи. Про це в інтерв’ю LIGA.net розповів ветеран-підприємець з Полтави, засновник громадської спілки “Бізнес Асоціація Захисників України “Коловорот Ареїв” (ГС “БАЗУКА”) Тарас Лелюх.
За його словами, така парадоксальна ситуація склалась через те, що військові звільнені від сплати штрафів та пені за несвоєчасну сплату платежів за кредитом (ч. 15 ст. 14 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. – Ред.).
“Своєю чергою через це жоден банк не хоче видавати кредити. Навіть державні. Ні у ПриватБанку, ні в Ощадбанку неможливо отримати кредит ані військовослужбовцям, ані найближчим членам їх сімей. Навіть якщо ти запевняєш, що будеш платити, маєш заставне майно, банки все одно відмовляють. Бо в разі чого, вони не зможуть ці кошти стягнути”, – говорить підприємець.
Лелюх також розповів, що наразі це питання обговорюється. На думку ветерана, є два варіанти розв’язання проблеми – демократичний і правильний.